Trendy technologiczne - sonda

19

Marek Wajda

Co nas czeka w nadchodzącym roku w zakresie szeroko rozumianej technologii, jakie trendy nas czekają? Oczywiście oprócz tego, że będzie to rok mobile i geomarketingu ;) Sprawdźcie sondę, którą przeprowadziłem wśród blogerów, dziennikarzy i startupów. A na końcu - konkurs!

 

9c37a40bdaae406e018ee4e4ac6599e7384.jpgNatalia Hatalska, http://hatalska.com
Gdybym miała powiedzieć, pod jakim hasłem będzie 2016 rok, bez zawahania powiem - że hasem wiodącym będzie człowiek. Nie chodzi mi o to, że nagle pozbędziemy się technologii, nie. Ale doszliśmy wreszcie do momentu, w którym zrozumieliśmy, ze technologia ma być w służbie człowieka, a nie na odwrót. Z konkretnych technologicznych rozwiązań warto zwracać szczególną uwagę na wirtualną rzeczywistość, sztuczną inteligencję, sieci neuronowe, deep learning. To będą główne słowa-klucze w 2016.


2f2e0f0b1d7fe2eb8fe695048d28a06d41b.jpgGrzegorz Marczak, antyweb.pl
6 zjawisk które warto obserwować w 2016 roku.
Stagnacja jeśli chodzi o rozwój i innowacje w mobile, szczególnie widoczna u producentów telefonów.
Druga fala upadków unikornów czyli cudownych firm z gigantyczną wyceną nadmuchaną poprzez inwestycje a nie popartą wynikami finansowymi.
Rozwijający się pojedynek pomiędzy TV a Internetem i pojawienie się coraz lepszej konkurencji ze strony Internetu (Youtuberzy, programy autorskie).
VR który wreszcie zawita do domu i będzie początkowo czystą rozrywką a docelowo narzędziem również do pracy i dla profesjonalistów.
Chiny i ich ekspansja międzynarodowa w takich kategoriach jak smartfony czy e-commerce.
Apple i ich zmagania o atencje użytkownika. 2015 rok zdecydowanie nie był rokiem Apple, trudno w ostatnich 12 miesiącach wymienić produkt, który nawiązywałby jakością i innowacyjnością do poprzednich lat.


7fce6e3cc4f2a20255ff4da685c39272b21.jpgMichał Sadowski, brand24.net
Myślę, że video 360 i VR bedzie sie coraz śmielej przebijał do mainstreamu. Przewiduje także popularyzacje dronów i kamer sportowych które już teraz widzimy znacznie częściej.

 

 

 e9960ee429580d07df5a2735f475b67937a.jpgTomasz Wyka, myapple.pl
W 2016 roku druk 3D będzie coraz szerzej wykorzystywany nie tylko do zabawy i „produkcję” docków dla Apple Watch. Ta technologia wielką przyszłość ma w medycynie przy produkcji „części zamiennych”. Rok 2016 to będzie także duży skok w świecie smart-zegarków, które staną się lepsze, szybsze i co najważniejsze bardziej użyteczne a także dużo bardziej popularne - tak jak kiedyś smartfony były urządzeniami dla geeków tak dziś mają je w kieszeni praktycznie wszyscy.
Na koniec coś co będzie miało wpływ także na osoby nie zainteresowane technologią bo rok 2016 będzie rokiem w którym samochody staną się bardziej eko (i nie chodzi już o zwykły downsizing a o coraz śmielsze wchodzenie w napęd elektryczny) - zaobserwujemy również postępy w temacie pojazdów autonomicznych.

5423f94040e75ed3487165edaec88760afb.jpgMonika Mikowska, jestem.mobi, mobee dick
Trendu nie powinno się rozpatrywać w tak krótkiej perspektywie jak rok. Wszystkie nowe możliwości, związane z mobilnością będą nas zajmować i ekscytować przez wiele kolejnych lat. W ciągu najbliższych 2-3 lat zobaczymy jak urządzenia ubieralne, w tym smart zegarki, które dziś jeszcze traktujemy dość pobłażliwie, po prostu jako fajne gadżety, zaczną odkrywać coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Tak jak smartfony ograniczyły nasze korzystanie z komputerów, tak smart zegarki ograniczą nasze korzystanie ze smartfonów. Z kolei w perspektywie 5 lat zobaczymy realny wpływ internetu rzeczy na naszą codzienność.
Od początku zaistnienia beaconów wierzę w ich możliwości i nieskończoną możliwość implementacji w wielu dziedzinach naszego życia. Dziś nadal jesteśmy early adopterami, zarówno jako twórcy rozwiązań, jak i ich użytkownicy. W roku 2016 będę im dalej kibicować, szczególnie wdrożeniom poza branżą retail, bo póki co w tej są najpopularniejsze. Wiele dobrego mogą zdziałać w instytucjach publicznych, takich jak szkoły, szpitale, urzędy…
Jeśli chodzi o aplikacje mobilne, to polecam obserwować rozwój komunikatorów, takich jak Messenger, WhatsApp, KIK, WeChat, Viber… Z ich poziomu będzie można niedługo zamówić taksówkę, zapłacić za usługę, zamówić jakiś produkt, itp. Dosłowne 2 tygodnie temu Facebook ogłosił partnerstwo z Uberem, właśnie po to, aby z poziomu Messengera można było zamówić samochód… Tak jak 2 lata temu mówiliśmy o trendzie “The great unbundling”, który nakazywał uszczuplać funkcjonalność aplikacji, tak teraz najwyraźniej będziemy obserwować próby powrotów do zasady “jedna do wszystkiego”… Byle mądre i z realną korzyścią funkcjonalną dla ich użytkowników.

15d7ed670a57b3fad2d797d7c802ce7fc2f.jpgAdam Przeździęk, mediafeed.pl
Przewiduję dalszy rozwój trendu Consumer Voice Interfaces (nazywanego też No Interface), czyli prac nad komunikacją z urządzeniami przy pomocy głosu. Do tej pory to my uczyliśmy się języka, w jakim komunikują się urządzenia, teraz one uczą się rozpoznawania naszej mowy. Siri, Cortana, M od Facebooka, Nuance w samochodach, domowe roboty personalne (JIBO, Google Panda czy Amazon Echo) a nawet dyktowanie maili lub SMS-ów. Nie znamy bardziej naturalnego sposobu komunikacji z otoczeniem, chcemy więc dostosować do niego również naszą technologię.
W 2016 technologia VR / AR na dobre trafi w ręce użytkowników. Wiele mówi się o planowanym na Q1 debiucie Oculus Rift, którego sprzedaż w przyszłym roku szacowana jest na 3,6 mln sztuk. Nie zapominajmy o Samsungu, Microsoft, HTC, Sony i tajemniczym projekcie Magic Leap (Google) - wszystkie te firmy biorą udział w jednym wyścigu wirtualnej rzeczywistości.
Zwróciłbym również uwagę na video 360° i kamery, które pozwolą na przygotowanie materiału w tej technologii, jak choćby Sphericam czy OZO od Nokii. W 2016 tworzenie video w tym formacie zostanie jeszcze bardziej spopularyzowane, także dzięki możliwościom wspomnianych wcześniej headsetów wirtualnej rzeczywistości.

37c3fc4ebb057acf663514fec1336713d95.jpgPrzemysław Pająk, spidersweb.pl
Myślę, że 2016 r. będzie rokiem wielkiego rozwoju wirtualnej rzeczywistości. To, że jest to przyszły obowiązujący interfejs komputerowe jest pewne. Na to jednak jeszcze poczekamy dłuższą chwilę. Już jednak w ciągu najbliższych 12 miesięcy pojawią się projekty VR, które zachwycą szeroką publiczność.

 

 


df903f28d114b12b29aeef28bc3af13bc93.jpgKatarzyna Dworzyńska, dworzynska.com
Rok 2015 miał być rokiem beaconów. Niestety, o ile o samej technologii było głośno, to brak spektakularnych wdrożeń z jej wykorzystaniem może świadczyć jedynie o tym, że wciąż ani my – społeczeństwo, ani rynek nie jesteśmy gotowi na to rozwiązanie. Na duże projekty z beaconami w roli głównej musimy jeszcze zaczekać. O czym będzie głośno w roku 2016? Z pewnością umocni się rola RTB przy przeprowadzaniu kampanii reklamowych, również tych mobilnych. Już teraz udział programmatic w wydatkach na reklamę stanowi 25% (AdAge). Do tego dojdzie personalizacja przekazu. Zyskają Ci, którzy będą potrafili gromadzić, analizować a następnie wykorzystywać dane, na ich podstawie wychodzić z ofertą do użytkownika. I o ile w 2015 roku mówiono, że content is a king, to w 2016 roku królem będzie kontekst – czyli to kiedy i gdzie, w jakiej sytuacji, w którym momencie nasz klient szuka informacji o naszym produkcie czy usłudze. I jeśli zaserwujemy mu przekaz idealnie dopasowany do jego aktualnych potrzeb – wygramy. Jestem przekonana, że w przyszłym roku motyw moment marketingu będzie bardzo często pojawiał się w serwisach branżowych. Stawiam także na dalszy rozwój reklamy synchronicznej.


373338d3928172a0b4bcd3c8015c0b2da5b.jpgArtur Kurasiński, blog.kurasinski.com, yourmuse.io
Przewiduję duży odpływ klientów operatorów telewizji kablowej i odłączanie się od kablówek z powodu kiepskiej oferty i wysokich cen. Po prostu Internet wygrywa. Przez dwa lata od wyłączenia NC+ nie widzę powodów, żeby kupować ofertę od kablówek. Kliencie będą szukać jak najlepszej oferty internetu i dobrych portali VOD. Wszyscy czekamy na Netflixa ;)

 

 


6b15215066bc32b18607a41939926adc12d.jpgWitold Tomaszewski,  telepolis.pl
Przyszły rok pod względem technologii nie zapowiada się przełomowo. To będzie dalszy, powolny trend wchodzenia elektroniki coraz głębiej w nasze życie. Nie zostanie zaprezentowany żaden smartfon, który pod względem technicznym czy wyglądu będzie wyróżniał się od reszty. Nie zostanie pokazany żaden gadżet, elektronika ubieralna, która zmieni nasze życie nie do poznania. Wszystko będzie jednak trochę lepsze, trochę szybsze i trochę tańsze.
Jeżeli mówić o przełomie, to chyba w kontekście coraz większej popularności w naszym kraju chińskiego AliExpress. Świat staje się coraz mniejszy. Nad Wisłę płynie coraz szersza rzeka elektroniki i gadżetów w wyjątkowo niskiej cenie. Wystarczy kilka dolarów, aby w ciągu kilku tygodni przyszła do nas paczka z ciekawą zawartością.
 

I uwaga, uwaga - mały konkurs. Napiszcie co Wy przewidujecie. A autorzy trzech komentarzy, które spodobają mi się najbardziej nagrodzę firmowymi gadżetami. Czekam do końca tygodnia.

 

284638313f916e4f60e7c20fd0f1965ad32.jpg

komentarze

 • Krzysiek (195.80..**)
  2016-01-04 14:10:52
  Miniaturyzacja oraz nowe sprzęty, ciągła digitalizacja oraz kwestia bezpieczeństwa. Zamiast kilku sprzętów będzie dostępny jedne np. tablet ale z różnymi wtyczkami typu pico projektor, pendrive do bezprzewodowego zarządzania smarthouse. Digitalizacja czyli odkrywanie na nowo cyfrowości: strony www a imionami i nazwiskami zmarłych na poszczególnych cmentarzach oraz stworzenie własnego drzewa genealogicznego z danych zawartych w internecie. Bezpieczeństwo- odkrycie sedna naszych danych oraz opracowanie potencjalnych scenariuszy w których jesteśmy okradzeni z danych i zasypywali tym czym nie chcemy. Nasze dane są na bardzo tani wynajem a my jesteśmy tylko bierny obserwatorem tego procesu.

  Fajnym przejawem będą startupy- odkrywanie na nowo problemów naszego życia oraz szukanie recept na dane kłopoty. Mało pielęgniarzy w lokalnym szpitalu w Tokio- zamontujcie robota , który będzie masował odleżyny człowieka po wylewie.
 • Angela (192.162..**)
  2016-01-04 15:34:11
  Transmisje na żywo - ich udostępnienie wszystkim użytkownikom Facebooka może wyprzeć Periscope. Rozwój drukarek 3D i ich coraz większe zastosowanie w codziennym życiu, coraz bardziej zaawansowane aplikacje np. skanujące talerze i liczące kalorie, rozwój VR, video 360, drony, inteligentne budynki, sterowanie głosem, udoskonalone bezprzewodowe ładowarki i słuchawki. To będzie także rok ekspansji chińskich producentów, głównie telefonów komórkowych oraz rozwój internetowych kanałów video, które już teraz wygrywają z telewizją.
  • manyaky (59.100..**)
   2016-01-05 15:33:06
   Bardzo sensownie gaworzysz Angela. :-) VR i transmisje on-line to zdecydowanie 2016 rok. A beacony, czy inteligentne lodówki znów nie wypalą, kolejny rok z rzędu: głównie wiąże się to nadal z opłatą premium, a na naszym rynku mało kto lubi przepłacać.
   • Angela (91.232..**)
    2016-01-07 19:06:43
    @manyaky dziękuję :) ciekawe czy Netflix wypali, skoro Polacy tak nie lubią przepłacać ;)
    @Marek Wajda a kiedy wyniki?
    • MAURYCY (31.179..**)
     2016-01-07 22:09:04
     Oczywiście że nie bo nie będzie za darmo. Kilku napalonych będzie wychwalało na swoich blogach i tłiterach, ci co się nie liczą z pieniędzmi, a dla zwykłego Polaka pozostanie to ciekawostką. Poza tym serwis jak serwis, wiele takich. Poza tym bez sporej bazy z PL lektorem nie osiągnie sukcesu.
    • Marek Wajda (212.160..**)
     2016-01-12 13:03:00
     Jak szaleć to szaleć - Krzysiek, Angela, Grzegorz, Cascadeur, Paweł i Pablo - podeślijcie na mojego maila (marek.wajda@orange.com) adresy. Dzięki za wasze przewidywania!
     • Krzysiek (195.80..**)
      2016-01-12 15:43:30
      @Marek Wajda: są kłopoty z twoim @. Maile są usuwane bez odczytania.
      • pablo_ck (79.185..**)
       2016-01-13 11:47:57
       Marku dziękuję za wyróżnienie, pozdrawiam.
      • Marek Wajda (212.160..**)
       2016-01-13 13:43:58
       ??? chyba, nie - mam dwa od Ciebie na skrzynce
       • Krzysiek (195.80..**)
        2016-01-13 15:56:10
        @Marek: Ale na początku momentalnie pojawiły się informacje o skasowaniu @ bez ich odczytania.
 • Grzegorz (37.190..**)
  2016-01-04 17:08:08
  Moim zdaniem dużą popularność będą miały rozwiązania typu smart homes. Wyłączenie budzika = zagotowanie się wody na kawę czy herbatę - czemu nie? Automatyczne zapalanie się lampy po klaśnięciu - sam byłbym chętny na takie rozwiązanie! Do tego coraz więcej osób dostrzeże zagrożenia płynące z big data. Gromadzenie o nas coraz więcej informacji jest z jednej strony wielką zaletą dla rozmaitych firm, ale bardzo uderza w prywatność, dlatego coraz większą popularność zyskają rozwiązania gwarantujące naszą prywatność w sieci. Oczywiście drony będą nam coraz częściej latały nad głowami, a w związku z tym mam nadzieje, że zostaną wprowadzone prawne regulacje dot. tego tematu, żeby niebawem nie wydarzyło się jakieś nieszczęście. Już teraz się słyszy jak czasem jakiś dron wleci na teren lotniska, co stanowi poważne zagrożenie dla wielu ludzi. Kraje rozwijające się i kraje trzeciego świata będą próbowały nadganiać, a często zdarzy się, że wiele osób dostrzeże niszę na egzotycznych rynkach. Czytałem ostatnio o sukcesach polskiego Ursusa w Afryce i liczę na więcej!
 • Cascadeur (79.184..**)
  2016-01-04 17:57:27
  Niewątpliwie technologia uzyska bardziej romantyczny wymiar - z jednej strony będzie złotym kluczem do wielu drzwi, serc i umysłów. Hasło "access" wydaję się być decydujące, szybkość dostępu i bezpośredni przekaz. Relacja bardzo osobista w której technologia tworzyć będzie sekretne przejścia i korytarze.
  Z drugiej strony intymność jako wartość pożądana - pozorna kontrola prywatności, po to aby przez chwilę poczuć się niewidzialnym choć nadal w statusie publicznym.
  Technologia bardziej transparentna, ale jeszcze bardziej przylegająca do ciała. Wibracja w telefonie niczym rytm bicia serca. Gdzie jest mój najlepszy przyjaciel - telefon?
 • Paweł (176.221..**)
  2016-01-04 18:07:50
  Jeśli możemy jako technologię zaliczyć trend allegro to właśnie w 2016 roku, coś się tu zmieni. Z każdym tygodniem włodarze największego polskiego serwisu sprzedażowego informują nas o zmianach na tym portalu. W przypadku gdy z zachodu puka Amazon a ze wschodu AliExpress, pozycja potentata jest mocno zagrożona. Musi się on przekształcić w coś nowego i unikalnego. Dla większości sklepów internetowych, gdzie dywersyfikacja źródeł Klienta jest pojęciem obcym, może to być załamanie sprzedaży i zwijanie interesów. Takim serwisom jak świstak, arena czy lekkikoszyk będzie ciężko wypełnić lukę po allegro - może wróci ebay? a może właściciele grupy allegro przerzucą swoich sprzedawców na OLX - jednocześnie przekształcając ten serwis
 • pablo_ck (31.178..**)
  2016-01-04 18:14:01
  Moim zdaniem będziemy obserwowali szczególny rozwój w zakresie inteligentnych domów. Producenci sprzętu AGD zaczynają wchodzić na rynek z ciekawymi produktami, które zapracowanym ludziom ułatwią odrobinę życie. Inteligentne piekarniki, kuchenki mikrofalowe, pralki, inteligentne oświetlenie. To moim zdaniem będzie duży trend w 2016 roku. Myślę że spory rozwój czeka nas również w branży ekranów OLED - LG już zapowiada pokazać na najbliższych CES zwijany ekran, technologia 4K na dobre wchodzi do smartfonów, tabletów, laptopów nie wspominając już o odbiornikach TV. Co do technologii związanej z branżą GSM - każdy spodziewa się że przesył danych wzrasta w tempie zaskakującym, myślę że rok 2016 będzie bogaty w nowe oferty na tego typu Internet i tutaj operatorzy będą notować spore zyski. Stawiam również na rozwój TV - mam tutaj na myśli TV Internetową, myślę że za kilka lat to tego typu oferty będą cieszyły się największą popularnością.
 • Astis (31.183..**)
  2016-01-04 20:37:49
  Napiszę za Moniką " ...Trendu nie powinno się rozpatrywać w tak krótkiej perspektywie jak rok." To proces i myślę, że świat idzie dalej z zegarkami, które wszystko mierzą, badają, penetrują, szukają, zapodają, by na końcu wróciły malutkie telefony umieszczone w uchu czy też pierścionku ... jeszcze zapragniemy minimalizmu na rynku telco i nie tylko .... pozdrawiam Astis.
 • wojtek (77.253..**)
  2016-01-04 21:25:27
  Tak na marginesie: w większości technology = technika, a technological = techniczny:

  http://stilusfractus.pl/technika-a-technologia/
 • Marek Wajda (31.61..**)
  2016-01-07 09:27:59
  Podobają mi się wasze przewidywania! Będę miał twardy orzech do zgryzienia ;) A to przecież nie koniec konkursu. Postaram się nagrodzić więcej osób ;)
 • Paweł Tadejko (88.156..**)
  2016-02-07 11:12:13
  Wielu ekspertów zgadza się co do trendów na na 2016+ w kwestii virtual reality czy mobile. Coś w tym musi być. Zeszły rok okazał się przełomowy dla Wirtualnej Rzeczywistości, ale wygląda na to, że aktualny będzie jeszcze ciekawszy! Google zarabia więcej na kartonowych "okularach" niż Facebook na OculusRift, ale to na razie początek. Skończy się pewnie jak zwykle, Apple opracuje iPhona 7VR, który wymiecie połowę konkurencji na rynku (jak w przypadku smartwatchy). Tim Cook wygadał się, jakby mimochodem, że w Apple pracuje tajny (już niekoniecznie) zespół VR - "tylko" kilkuset osób - który przygotowuje własny hełm VR, cokolwiek miałoby to znaczyć.

  Roboty nie będą zabierać pracy ludziom, a na pewno nie programistom i inżynierom. Tak więc jak byście, gdzieś czytali o tym, że roboty znowu zabierają prace ludziom, to nie musicie żałować specjalistów ww. fachu.

  To z pewnością będzie rok dyskusji i "rewelacji" o sztucznej inteligencji, choć coś takiego nie istnieje i nie zanosi się na to, żeby miała się pojawić w jakimś sensownym czasie. I choć Google dokonało czegoś, o czym wszyscy marzyli od kilkudziesięciu lat. Nauczyli komputer grać w Go, na poziomie wyższym od przedszkolaka Go (choć akurat poziom podstawowy to w Go kilka lat nauki) a Program AlphaGo pokonał Fan Hui, mistrza Europy w Go, 5 razy pod rząd, to nadal jest to mix narzędzi machine learning, nazywanych czasem deep learning, a nie żadna sztuczna inteligencja. Samo Google, już teraz mówi, że przeniesienie tego silnika do innych zastosowań, to osobny temat, a okładka Nature ze sloganem "All Systems GO", jest pyszną parafrazą, ale mocno na wyrost.

  Andreessen Horowitz ma u mnie plusa za "16 tech trends it’s most excited about", bo nazywa rzeczy po imieniu i pisze np. o Machine Learning, a nie o żadnej Sztucznej Inteligencji, której nikt na oczy nie widział.

  A sam osobiście, nie wierzę w zbyt dynamiczny rozwój Internet of Things (w tym i beaconów), bo mamy już nawet lodówki, które sprawdzają co się przeterminowało i do nas gadają żebyśmy kupili coś na kolację. Ale spróbujcie namówić Smartwatcha, żeby dogadał się z waszą lodówką, żeby dostosowała zamówienia do waszej diety wynikającej z treningu, który ten Smartwatch rejestruje.
 • Coloring pages (43.229..**)
  2016-04-12 06:49:03
  Really Good Post.... Keep Working

  here are some coloring pages for adults

dodaj komentarz