Ile kilometrów światłowodów mamy?

40

Piotr Domański

Dużo piszemy i mówimy o światłowodach. Nic dziwnego – to cienkie szklane włókienko jest podstawą prawdziwej rewolucji w telekomunikacji. Z jednej strony zapewnia Wam dostęp do błyskawicznego internetu w domu. Z drugiej strony, w oparciu o dużo bardziej skomplikowaną technologię pozwala przesyłać olbrzymie ilości danych między poszczególnymi regionami kraju, a także odbierać i przesyłać dane z całego świata.

Pojawiło się zatem w mojej głowie pytanie – ile kilometrów światłowodu ma Orange Polska. Dzisiaj na telko.in pojawił się wywiad z Piotrem Jaworskim, dyrektorem wykonawczym ds. zarządzania siecią Orange Polska, który w pierwszym pytaniu porusza ten temat, mówiąc że całość naszej sieci światłowodowej ma ponad 100 tys. kilometrów. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie chciał nieco poszerzyć tematu. Wartość podana w wywiadzie to tak zwana „długość optyczna” – określana dzięki specjalnym testom, a więc najbardziej miarodajna. To odległość między obiektami połączonymi światłowodami, a także „zapasy” oraz przewody światłowodowe, które znajdują się w budynkach.

Są jednak jeszcze dwie inne możliwości określania długości linii światłowodowych – długość trasowa oraz „Kiometrotory”. Pierwsza z nich to suma odległości między obiektami, które łączą nasze światłowody. Jeżeli między dwoma budynkami biegnie więcej niż jeden kabel światłowodowy – odległość tę liczymy tyle razy, ile kabli jest między obiektami. Metoda ta nie wymaga żadnych testów i daje na ogół wynik nieco mniejszy niż w przypadku „długości optycznej”. Kilometrotory to najciekawsza moim zdaniem metoda. Mówiąc wprost to długość wszystkich włókienek światłowodów w całej sieci. W Orange Polska to 3,5 mln kilometrów.

Jeżeli trudno sobie wyobrazić te odległości służę pomocą. Długość wszystkich naszych światłowodów można porównywać na przykład do wymiarów ciał niebieskich. Na przykład naszą siecią światłowodową można by dwu i półkrotnie opasać kulę ziemską, której obwód na Równiku wynosi nieco ponad 40 tys. km. Poszukując innego, nieco bardziej swojskiego przykładu – owe nieco ponad 100 tys. km pozwoliłoby ponad 30 razy opasać Polskę (oraz wody terytorialne). Gdyby połączyć wszystkie włókna światłowodowe, które znajdują się w naszej sieci – łącznie 3,5 mln kilometrów, to dziewięć razy więcej niż odległość między Księżycem i Ziemią. Można by także prawie 8 razy opasać Jowisza, największą planetę Układu Słonecznego. Jego obwód na równiku to 439263,8 km.

Tak wiem, że odległości te są nadal dość abstrakcyjne. Ale światłowodów mamy tyle, że inaczej się nie da ;-)

Oczywiście światłowód światłowodowi nierówny – część należy do sieci szkieletowej i odpowiada za łączenie węzłów, serwerów i innych urządzeń w jej ramach. Oczywiście w teorii moglibyśmy podłączyć światłowód sieci szkieletowej do Waszego mieszkania, ale nie robimy tego z dwóch powodów. Po pierwsze, gdybyście chcieli odebrać sygnał płynący w sieci szkieletowej sprzęt do tego zająłby połowę mieszkania Waszego mieszkania. Oczywiście moglibyśmy siecią szkieletową przesłać sygnał, który jest możliwy do odebrania przez urządzenia, które znajdują się u Was w domu… ale tu dochodzi kwestia bezpieczeństwa kluczowych elementów sieci. Sieć szkieletowa wykorzystywana jest przez wielkie serwerownie zdolne do odebrania, przetworzenia i przesłania dalej olbrzymich ilości danych.  Z kolei sieć dostępowa przekazuje już sygnał „strawny” dla urządzeń, które stoją w Waszych domach. Tam również jest światłowód – nie różni się niczym od tego w sieci szkieletowej. Jednak informacje  przesyłane są przezeń w inny sposób.
 

komentarze

 • MAURYCY (31.179..**)
  2017-01-09 18:01:27
  Pozwolę sobie dokończyć zdanie o Jowiszu ;-)
  Jego obwód na równiku to 439263,8 km.
  Oczywiście jak zwykle wpis ciekawy bo porusza informacje ciężkoosiągalne albo wręcz niemożliwe do zdobycia.
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-09 18:11:02
   Ojtam ojtam ;-)

   (już poprawione)
 • Janek (178.43..**)
  2017-01-09 18:56:48
  Bardzo dobrze że inwestujecie w techonologię jedynie słuszną. Macie dobre parametry, ale czekamy na opcję 1Gbit/s. Netia już neidługo wprowadza 900/100 mbit/s w swojej sieci FTTH.
  Niestety dużo poważniejszym problemem są wyjścia na świat. Mowa o telia.net. Czy wy nie widzicie jak ludzie odradzają wasze usługi ze względu na słabą sieć wewnętrzną w Polsce *peering* z innymi operatorami oraz dziwne trasy przez zatłoczone telie.net ?
  Kto jak kto ale dwójka największych operatorów w Polsce (Netia i UPC) łączy się z siecią Orange przez zagraniczne łącza. Czy nie możecie się dogadać i pchać ruch wewnątrz Polski (plix.pl)? Jaki jest w tym wszystkim sens. Wiadomo kasa... ale usługa wydaje się że nie działa tak jak to reklama pokazuje. Jeśli mamy większe opóźnienia *ping i tracert) na połączeniu do sieci UPC niż do "sąsiadów" w Frankfurcie to ja dziękuję na taki FTTH. Proszę o wyczerpującą wiadomość czy ORANGE POLSKA zmieni swoją politykę peeringu i wreszcie uwolni łacza supernova do otwartego peeringu? Zastanówcie się czy warto skuć się na początku z opinią zamulacza gier on-line i wolnego downloadu z zagranicznych serwerów.
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-10 15:37:51
   Janek, wiemy o czym piszesz, nie bagatelizujemy sprawy.

   A światłowód jest dość elastyczną technologią, więc gdy pojawi się zapotrzebowanie ze strony klientów na pewno przyśpieszymy internet. Na razie mamy kilka ciekawych pomysłów jak wykorzystać ten transfer ;-)
   • Janek (178.43..**)
    2017-01-10 17:55:50
    Proszę napisz więcej o tych pomysłach. Możecie kiedy w końcu postawicie na lokalny peering dla sieci światłowodowych?
 • MAURYCY (31.179..**)
  2017-01-09 19:43:41
  Piotrek, a czy pojawi się jakiś wpis o zaczynającym się za kilka dni PNA 2017? Czytałem że pozostaliście sponsorem PNA do 2023 roku, więc może w związku z tym jakiś konkurs z typowaniem wyników jak za dawnych lat? :-)
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-10 15:38:37
   MAURYCY - masz głowę ;-) Pomyślimy.
 • Tomasz (31.178..**)
  2017-01-09 20:30:48
  Piotrze - długość trasowa to długość po trasie kabla, a długość optyczna to faktyczna długość kabla optycznego (z zapasami, falowaniem, wyłożeniami).

  Natomiast szkoda, iż w tym zachwycie o ilości światłowodów nie widzisz problemu takich jak ja byłych już klientów Orange, którzy nie doczekawszy się informacji o czasie budowy światłowodów w ich lokalizacjach bezpowrotnie odchodzą do konkurencji.
  Wielokrotnie wspominałem konsultantom Orange, iż poczekam na światłowód, ale chciałbym wiedzieć ile mam czekać. Odpowiedź byłą jedna - tzn. nie było jej w ogóle. Żadnej propozycji na czas do podłączenia światłowodu i totalna obojętność konsultantów.
  I aby było jasne, mówię o światłowodach w obecnie największej biznesowej dzielnicy Gdańska - Oliwie, gdzie Orange nawet nie ma półki VDSLa.
  • Marcin (79.184..**)
   2017-01-09 22:31:55
   Tomasz, skoro nie ma u Ciebie teraz światłowodów ani nie wiadomo kiedy będzie to znaczy, że się pewnie nie opłaca. Chyba przeceniasz znacznie swoją dzielnicę :-)
   • Tomasz (31.178..**)
    2017-01-10 07:14:52
    Marcinie - mam teraz ponad 200Mbit/s u konkurencji - im się opłaca świadczyć tutaj usługi, choć startowali od zera.
    Od Orange od ręki wziąłbym 600. Ale już nie wezmę i tak powstał case study jak tracić klientów.

    A co do przeceniania dzielnicy - cóż rynek nieruchomości jasno wycenia tę dzielnicę jaką jedną z najdroższych w Gdańsku. Potencjał klientów jest oczywisty, kanalizacja kablowa TP/Orange jest nowa. Ale chyba dziś ważniejszym wskaźnikiem jest ilość potencjalnych klientów niż faktycznie dołączonych.
    • Piotr Domański (212.160..**)
     2017-01-10 15:32:25
     Jeżeli chodzi o długości jest dokładnie jak piszesz. Ty podałeś definicję, ja metodę obliczeń. Obydwie są prawidłowe ;-)
     Jeżeli chodzi o informacje dotyczące inwestycji – działamy bardzo szybko. Często między analizą opłacalności, a momentem rozpoczęcia podłączania często mija ledwie kilka miesięcy. Zwróć uwagę, że między końcówką czerwca 2016, a grudniem podłączyliśmy prawie 500 tys. mieszkań – oznacza to, że każdego dnia podłączaliśmy około 2,5 tys. mieszkań. Dla mnie to błyskawiczne tempo.
     A, że nie podłączamy w jednym momencie wszystkich mieszkań i domów w Polsce? To niestety niemożliwe.
     • Tomasz (31.178..**)
      2017-01-10 17:07:13
      Co do tych długości Piotrze, to co podałem to praktyka, nie definicje ;)

      A co do reszty - tym razem miałem okazję zobaczyć Orange tylko oczami klienta. I tak jak pisałem to jest dla mnie zawodowy case study jak utracić klienta. Tym razem mi już nie zależało na pewnej cesze DSLa, która mnie przy tej usłudze trzymała latami. To co zobaczyłem jako tylko klient aż mnie poraziło. To nie chodzi o oczywisty fakt, iż nie da się fizycznie położyć naraz światłowodów. To jest problem, iż nikomu z Orange nie zależało abym pozostał nadal klientem Orange. Odniosłem wrażenie iż to mi bardziej zależy pozostać w Orange niż pracownikom DUKu czy innych kanałów sprzedaży.

      Pomijam ciąg dalszy, bo to już żenada o której szkoda pisać.. Wynikiem tego jest oczywistość że już nie wrócę do Orange.

      Co ciekawe, patrząc po mapie światłowodów w Gdańsku walczycie w tych samych miejscach, co cała duża i mała konkurencja. Chodzi o pokazanie, ile osób jest w zasięgu FTTH?
      A np. taką Gdańsk-Oliwa oddaliście konkurencji bez walki. Choć na początku obecnego wieku mieliście i bazę wiernych klientów i nową sieć. Wystarczy zwykły darmowy analizer sieci WiFi, aby wiedzieć kto tutaj jest dziś rozdającym karty.
  • Przemek (83.20..**)
   2017-01-14 21:47:09
   Zupełnie jakbym czytał o Podolanach w Poznaniu, po prostu im to wisi, pomimo że mieszkają tu zamożni ludzie - przykładem obecna przewodnicząca trybunału Przyłębska czy do niedawna niesławna posłanka Schmidt. I też z VDSLem krucho.

   Co ciekawe, podobny błąd 15 lat temu robiła Netia na sąsiednim Strzeszynie. Też im się nie chciało, wygryzła ich TP SA robiąc zresztą trik z zakładaniem "głuchych gniazdek". A mieli potencjalne eldorado.

   Wracając do Podolan, znajoma która (na ulicy Strzeszyńskiej) nie mogła się doczekać czegokolwiek szybszego z Orange od łącza 10 Mbit założyła sobie światłowód. Bynajmniej nie z Orange, które będzie musiało się cholernie mocno nagimnastykować aby ktokolwiek z okolicy w ogóle pomyślał o tej firmie. O założeniu czegokolwiek nie wspominając.

   Z drugiej strony światłowód ("setkę") z Orange założył znajomy mieszkający w bloku na Wyczółkowskiego w Gorzowie. Jak powiedział mu opiekun klienta czy jak to się nazywa we wszystkich czterech blokach użytkowników światełka z Orange jest tylu że pomieściliby się na dwóch kanapach (stłoczeni) lub trzech z luzem. I znacząco ich nie przybędzie bo większości tamtejszych mieszkańców (surprise, surprise!) na to nie stać. To gdzie tu sens?
   • Tomasz (31.178..**)
    2017-01-16 08:27:09
    Nowy budynek mieszkalny w mojej okolicy - cena m2 ponad 8000 zł. Orange proponuje do 10Mbit/s a konkurencja do 250Mbit/s.
    Kogo wybierze potencjalny klient, szczególnie gdy ceny obu usług są zbliżone.

    I żeby nie było opowiadania, iż u nas jest stara sieć, to TP wykonało jej modernizacja bodajże na koniec lat 90. Łącznie z budową kanalizacji praktycznie do każdego budynku. U mnie od studzienki do budynku wystarczy wkopać 3m mikrokanalizacji po prywatnym gruncie na które Orange w 2016r. od ręki by otrzymało zgodę. Ale w tym roku będzie problem, bo robimy modernizacje elewacji i Orange już takiej zgody nie otrzyma tak łatwo.

    O półkę VDSLa prosiłem od paru lat płacąc więcej niż płacę dziś. Bo dziś jestem abonentem konkurencji Orange, mam internet do 250 Mbit/s Czy kiedyś zmienię operatora? Szczerze wątpię.
 • pablo_ck (79.185..**)
  2017-01-09 20:39:58
  Pod tym względem jesteście nr 1 :) I co ważne - jest brak opłaty za utrzymanie łącza :) Tak więc rozumiem że utrzymanie światłowodu nic nie kosztuje, a starego miedzianego kabla prawie 30 zł msc ;p ;p Ale ;p Światłowód mam i ja :)
  • jh (212.109..**)
   2017-01-09 21:58:28
   A co najcudowniejsze - światłowody się rozwijają, a kable miedziane od 20 lat lub więcej nie widziały ręki technika.
   • Orange Ekspert (212.160..**)
    2017-01-10 08:35:23
    @jh (212.109..**)
    Internet działający na miedzianych kablach telefonicznych nie pozwala na osiąganie dużych prędkości dostępu do internetu wobec czego inwestujemy przede wszystkim w nowe technologie, które będę z powodzeniem służyć przez kolejne lata.
    • Bdvb (212.109..**)
     2017-01-11 00:28:15
     Czyli jawnie mówicie, że klienci Neostrady na miedzi płacą za rozwój światłowodów klientów w miastach gdzie mają X innych operatorów do wyboru? To klienci płacą za "utrzymanie łącza" tylko nie swojego?
 • Magda (8.37..**)
  2017-01-09 23:34:43
  witam panie Piotrze kiedy bedzie czy kiedy się pojawi pakiet na kartę50gb za29zł przydał by się taki pakiet fajnie żeby był cyniczny i się sumowalo ale również fajnie gdy by można wielokrotne. kupić te moja sugestia. i fajnie gdy by pakiet pojawił się również 6zł 1tys sms i również 1tys nim też za6zł
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-13 21:02:07
   O wszystkich promocjach i nowościach informujemy na bieżąco. Aktualne promocje dostępne w ofercie na kartę sprawdzisz zawsze tutaj www.promocje.orange.pl.
 • heh (87.205..**)
  2017-01-09 23:38:52
  3.500.000.000 kilometrów światłowodów a dla Poznania nie starczyło :(

  Zaraz ktoś z obsługi powie że w Poznaniu jest - ofc w dwóch dopiero co zbudowanych kamienicach na krzyż oraz paru blokach dzięki porozumieniu z Ineą na udostępnienie ich kabli. Tak to liczycie?

  Mamy 2017 rok, mieszkając w jednej z lepszych dzielnic Poznania w domku bliźniaku, mam ADSL ze skrętki Netii (Netia też zero inwestycji od 8 lat), i jedyna możliwość posiadania czegoś więcej, to podpisać umowę z odpowiednią firmą która na nasz koszt przekopie chodnik i pociągnie kabel wprost do naszego domu (w praktyce będę płacił 800zł netto przy umowie na rok). Nikomu z dużych operatorów się nie opłaca jeżeli inwestycja się nie zwraca w ciągu 2-3 miesięcy (czytaj - nie jest to blok), nawet jeżeli chcemy współfinansować prace, chory kraj.
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-10 08:53:08
   @heh (87.205..**)
   Aktualnie ze względu na ograniczenia techniczne, formalne i finansowe nie w każdym miejscu możemy zaoferować dostęp do internetu światłowodowego. Jeżeli pojawi się możliwość założenia internetu światłowodowego w Twoim budynku to na pewno poinformujemy o tym mieszkańców.
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-10 15:23:37
   heh - to głównie sieć szkieletowa, zresztą jak podałem w tekście. Jest duża różnica między siecią szkieletową i dostępową, dlatego polecam przeszukać bloga (słowo klucz: sieć szkieletowa) by dowiedzieć się więcej na ten temat.

   Jak sam piszesz - "nikomu z dużych operatorów się nie opłaca". Podejmując decyzję o inwestycji bierzemy pod uwagę jej opłacalność. Również w tej sytuacji.
 • ola (37.47..**)
  2017-01-10 11:57:52
  bardzo fajna BAJKA, w Wielkopolsce - Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa dotargała do światełko do każdej chałupy, ale Orange nie umie się z nimi pogadać - po co mi światło koło płota jak ISP oferuje 10/5Mb/s za 50zł.. głupich na lato w ziemi szukają?
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-10 13:52:07
   @ola (37.47..**)
   Aktualnie oferujemy internet światłowodowy na łączach, które należą do Orange Polska.
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-10 15:20:50
   ola, ten tekst bardzo ładnie odpowiada na Twoje pytanie. Sieć szkieletowa nie jest siecią dostępową. Nawet jeżeli masz metr od domu wielki pęk przewodów sieci szkieletowej nie można tego podłączyć bezpośrednio do Twojego domu - systemy, które przetwarzałyby ten sygnał zajęłyby kilka metrów kwadratowych. Tak jak pisze Orange Ekspert - usługi świadczymy na naszych łączach.
 • Grzegorz (83.4..**)
  2017-01-10 19:46:16
  Witam wiadomo na temat jakiś inwestycji światłowodowych w Żywcu ?
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-14 07:16:41
   @Grzegorz (83.4..**)
   Grzegorz, nie mamy informacji o budowie sieci światłowodowej w Żywcu w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
 • nsx (83.8..**)
  2017-01-10 21:40:44
  @Orange Ekspert (212.160..**)
  "@heh (87.205..**)
  Aktualnie ze względu na ograniczenia techniczne, formalne i finansowe nie w każdym miejscu możemy zaoferować dostęp do internetu światłowodowego. Jeżeli pojawi się możliwość założenia internetu światłowodowego w Twoim budynku to na pewno poinformujemy o tym mieszkańców.
  "
  ========================
  Kiedy zmodernizujecie linię z ADSL do VDSL. Ponieważ pan Jaworski mówi nie prawdę. To nie nasza wioska nie chce zrezygnować ze starej linii, tylko Orandż nie chce jej zmodernizować. Okolice Nowogardu woj zachodniopomorskie.
  • Piotr Domański (212.160..**)
   2017-01-11 09:37:20
   Zwrócę uwagę, że Piotr Jaworski mówi o usługach hurtowych i sytuacji gdzie sieć się dubluje, a nie miejscach gdzie nie podciągnęliśmy jeszcze sieci światłowodowej lub nie rozbudowaliśmy sieci 4G LTE.
 • Łukasz (37.47..**)
  2017-01-11 04:24:53
  😉👍
 • Adi (37.47..**)
  2017-01-11 22:47:40
  Wszystko fajnie pięknie...ale w Poznaniu się nie opłaca. Za to opłaca się w Warszawie, Łodzi i innych dużych miastach gdzie jest kilku dużych graczy na rynku...i sieć jest praktycznie dublowana. Bravo Orange
 • quasi (89.72..**)
  2017-01-12 00:33:58
  Taaa... jak czytałem w poprzednich wpisach jestem kolejną osobą, która od prawie 3 miesięcy czeka aby połowa osiedla Azory w Krakowie dostała w końcu możliwość podłączenia światłowodu... Mamy ISTS, UPC, Netie wszędzie można zamówić światłowody a od Was czekam 3 miesiące, żebyście się w końcu ogarnęli, jedno z najbardziej zaludnionych i rozbudowanych aktualnie osiedli, nie posiada na prawie połowie dostępu do niego z ORANGE. Co mnie dziwi, bo mieszkam w Krakowie, drugim co do wielkości miast w Polsce, to chyba powinien być następny priorytet po Wawie do uzyskiwania klientów czyż nie mam racji? Jeśli do końca stycznia nie zauważę dostępu w moim bloku, to sory idę do konkurencji, bo czekać nie mam już zamiaru.
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-14 07:25:20
   quasi (89.72..**)
   Chcemy dotrzeć z naszymi usługami do wszystkich osób, które chciałyby z nich korzystać. Zasięg naszej sieci światłowodowej powiększa się każdego miesiąca, ale niestety ze względu na różne ograniczenia nie w każdym miejscu możemy obecnie przeprowadzić inwestycje.
 • Buka (37.47..**)
  2017-01-12 10:39:20
  Łomianki czekają na inwestycje Orange :-) U nas od lat końcówki lat 80 zero inwestycji(mówię o samej infrastrukturze dosyłowej do klienta).Technicy już byli na przeszkoleniu i czekają na ,,decyzję z góry''.Z tą oplacalnością to nie wiem...Z jakiś raportów wynika, że liczba akwizycji w blokach aż tak kolorowa nie jest, bo jak ktoś ma upc i działa to po co zmieniać?.Żeby nie było, że tylko smedzenie to powiem, że obsługa klienta biznesowego na + i oby tak dalej.
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-14 07:34:43
   Buka (37.47..**)
   Niestety nie mamy informacji na temat inwestycji w łącza światłowodowe w Łomiankach w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jak sytuacja się zmieni to na pewno będziemy o tym informować.
 • MICHAŁ (46.134..**)
  2017-01-15 01:34:40
  Od czterech miesięcy próbuję się doprosić Orange o Światłowód, gdy budynki obok mnie, w odległości 10 metrów, są już podłączane, a mojego nie ma nawet w planach. GORĄCO DZIĘKUJĘ orange światłowód.
  • Orange Ekspert (212.160..**)
   2017-01-16 09:22:10
   MICHAŁ (46.134..**)
   Prosimy o kontakt na numer 800600006, a sprawdzimy czy będzie możliwość założenie internetu światłowodowego u Ciebie w najbliższym czasie.
 • Piotr (81.163..**)
  2017-01-15 09:05:35
  witam praktycznie wszędzie jest Neostrada do 10 realnie 3-5 za prawie 70 zł wiec cena ta sama jak światłowód więc tylko zamawiać
 • Marcin (78.10..**)
  2017-01-17 20:41:42
  Witam. Co rusz ktoś zadaje pytanie czy w moim mieście będzie światłowodowy internet. Czy nie lepiej udostępnić na stronie internetowej Orange najbliższe plany budowy sieci światłowodowych w Polsce? Nie będzie pytań w stylu" a kiedy u mnie?"
  Poza tym problem degradacji i wykluczenia małych miast jak mój Prudnik jest bardzo ciekawy. W dużych miastach jak Warszawa sieci światłowodowe są zdublowane, w małych miastach ich w ogóle nie ma. Po pojawieniu się Vectry czy UPC, którym się opłaca tworzyć sieci, nasza Orange sieci już nie zbuduje bo po co. Ale jeśli w końcu to odzyskać klientów nie będzie łatwo. A szkoda. Ludzie czekają i proszą.
  Sam też jestem ciekawy czy taka sieć powstanie w moim mieście na południu Polski, które zwie się Prudnik.
  Pozdrawiam.

dodaj komentarz